האם חשבתם פעם איך גוגל יודע להתאים את הביטוי שהכנסתם למנוע החיפוש שלו לתוצאות החיפוש שאתם מקבלים? גוגל עושה זאת על ידי סריקת האתרים השונים וחיפוש אחר מילות מפתח שתואמות את הביטויים והמילים שהקלדתם. זו אחת הסיבות שיש להקפיד על המילים ועל ביטויי המפתח הכתובים באתר ולכן כל עסק שרוצה לקדם את האתר שלו בגוגל צריך לבצע מחקר מילות מפתח.

מה זה מחקר מילות מפתח?

המחקר הוא תהליך המורכב ממספר שלבים שבסופו מתקבלת רשימה של מילים וביטויים שרלוונטיים לאתר. הרשימה תכיל ביטויים נפוצים שכנראה הגולשים השונים יקלידו במנוע החיפוש ויצפו למצוא את האתר ואת השירות שהוא מציע. לאחר ביצוע המחקר ולאחר קבלת הרשימה הסופית, מתחיל תהליך קידום המכיל פעולות שונות שמטרתן לגרום לגוגל לסרוק את האתר ולדרג אותו גבוה יותר.

במחקר מילות המפתח בודקים אילו ביטויים הגולשים יכתבו על מנת למצוא את האתר, מחפשים ביטויים מתאימים, ביטויים קשורים, ביטויים נפוצים ומבצעים על כל אלו אופטימיזציה. כלומר בודקים על אילו ביטויים שווה להשקיע כסף כדי שיוקדמו כי להם יש את הפוטנציאל הגבוה ביותר להכניס לעסק כסף לטווח הרחוק.

את המחקר מבצעים באמצעות הבנה של התנהגות הגולשים, שימוש בכלים ופלטפורמות מקצועיות, ניתוח נתונים מספריים, מחקר מתחרים, תשאול הגולשים עצמם ועוד.

למה שאתר יבצע את המחקר?

אם בעל עסק רוצה שהאתר שלו יקודם בגוגל הוא צריך להנחות את גוגל תחת אילו מילים וביטויים הוא ירצה להופיע בתוצאות החיפוש. כמובן שעסק שמוכר נעליים, לא ירצה להופיע תחת מילת החיפוש: כובעים. מאחר ואין קשר בין השניים, העסק צריך לבחור את מילות החיפוש הרלוונטיות אליו. חוץ מזה, האלגוריתם של גוגל לא יציג את האתר של העסק תחת מילות חיפוש לא קשורות.

המחקר נחוץ לתהליך הקידום, לאפיון האתר ולאסטרטגיה שלו. אפיון נכון של מילות המפתח יוכל להוביל לבידול האתר ולהתקדמות אורגנית משמעותית במנוע החיפוש. במילים אחרות, ביטויי המפתח באמת פותחים את הדלת לעבר הגדרת הזהות של האתר והערך שהאתר מספק לגולשים.

על אילו אתרים לבצע מחקר מילות מפתח?

על כל אתר, ללא יוצא מהכלל, לבצע מחקר מילות מפתח. כל אתר הוקם כי יש לו מטרה מסוימת. אם אתר אחד רוצה למכור מוצרים, האתר השני ירצה להציע שירות, האתר השלישי ירצה לספק מידע והאתר הרביעי ירצה להציג תמונות. לא משנה מה המטרה, מטרת העל היא למשוך תנועת גולשים לאתר ולהניע לפעולה.
כל עוד חשוב לבעל העסק שהאתר יהיה מקודם בגוגל וחשוב לו שימצאו את האתר שלו במקומות הראשונים – יש לבצע חקר מילות מפתח. צריכה להיות רשימה ברורה של מילים וביטויים שעל פיהן מבצעים את עבודת הקידום.

אז איך ניגשים לבצע את המחקר?

השאלה הפופולארית ביותר היא איך עושים מחקר מילות מפתח? זוהי שאלה מאוד חשובה מאחר וביצוע מחקר טוב ואיכותי יוכל להקל על תהליך הקידום בהמשך.

על מנת לבצע את המחקר יש לבצע מספר שלבים:

1. הבנה רחבה על מהות העסק – למי אתם פונים? מי קהל היעד שלכם? אילו שירותים אתם מספקים?
2. הבנה ספציפית יותר על התנהגות הגולשים – איך הגולשים מתנהגים כאשר הם רוצים לרכוש את השירות שלכם ומה הם יכתבו במנוע החיפוש כדי למצוא את מה שהם מחפשים?
3. הכנת רשימת ביטויים בסיסית לתחילת התהליך.
4. בדקו בהשלמה האוטומטית של גוגל את הביטויים ותראו האם ניתן להוציא ביטויים נוספים / משלימים.
5. בצעו מחקר מתחרים – אילו ביטויים מקדמים המתחרים הישירים והמתחרים העקיפים שלכם?
6. בדקו באמצעות כלי לניתוח מתחרים (ניתן להשתמש בכלי מתכנן מילות המפתח של גוגל) את נפח החיפוש עבור כל מילה או ביטוי.
7. בצעו הצלבת נתונים מתוך כל המידע שצברתם ובצעו תעדוף למילים ולביטויים החשובים ביותר.
8. על פי גודל האתר, התקציב והזמן שלכם בחרו את מספר המילים הסופי שתכניסו לרשימה והחלו לצמצם את האפשרויות עד שתגיעו לרשימת המילים הסופית.

לסיכום, מחקר מילות מפתח הוא המפתח המרכזי בתהליך הקידום

ניתן לראות כי לא ניתן לוותר על מחקר seo כאשר רוצים לקדם אתר. המחקר מספק תבנית עבודה ברורה למקדם האתרים על הביטויים עליהם הוא צריך לעבוד. בנוסף, הרשימה הסופית ממקדמת את בעל העסק ומכוונת אותו לביטויים הפופולאריים בהם יש להתמקד כאשר האתר מספק הצעת ערך. אל תוותרו על המחקר ונסו לבצע מחקר איכותי ככל שניתן, אתם עוד תודו לנו על כך שתגיעו למקום הראשון בגוגל.

לאילו אתרים לא מתאים לבצע מחקר מילים?

אם האתר לא רוצה להתקדם במנוע החיפוש של גוגל והוא רוצה להישאר סטטי, כלומר לא למשוך אליו תנועת גולשים – שלא יבצע מחקר מילות מפתח. בכל מקרה אחר, כאשר האתר רוצה לקדם את הדירוג שלו בגוגל – ביצוע חקר מילות מפתח הוא הכרחי.

האם ביצוע מחקר מילים הוא תהליך ארוך?

הכול תלוי במבצע המחקר ובכמה זמן הוא מקדיש לעניין. באופן עקרוני ניתן לבצע את המחקר בתוך שעה וניתן לבצע גם בתוך חודשיים. ככל שהמחקר יהיה מעמיק יותר וככל שהצלבת הנתונים תהיה טובה יותר (תהליכים שלוקחים מעט זמן) כך המחקר יהיה איכותי ומקדם יותר.