מי לא היה רוצה להיות במקום הראשון במנוע החיפוש של גוגל? אין ספק שזהו יעד נחשק ובעלי אתרים רבים פועלים על מנת להשיג אותו וזאת באמצעות קידום אורגני מעולה. מי שמבצע את התהליך ועורך עבורו גם מחקר seo איכותי, הוא מקדם אתרים מקצועי או לעתים בעל העסק שמעוניין לעשות בעצמו את הדברים. אז איך מתחילים לבד ומבצעים את הקידום כמו שצריך?

מה זה seo?

הפירוש של הקיצור seo הוא search engine optimization, או בתרגום לעברית – אופטימיזציה עבור מנוע החיפוש. מה זה אומר? התהליך בו מבצעים באתר פעולות שונות על מנת להתאים את האתר לפלטפורמת החיפוש השונות. מאחר וכרגע גוגל הוא מנוע החיפוש הגדול ביותר, מירב מאמצי קידום האתרים מופנים כלפי גוגל.

למה צריך לבצע קידום אתרים?

אף אחד לא יודע באמת כיצד האלגוריתם של גוגל כתוב, אך ניתן לדעת באופן חלקי כיצד גוגל קורא את האתרים. יש קריטריונים מסוימים שעל פיהם גוגל מדרג את האתר וכמובן שככל שהוא מדורג גבוה יותר, כך הגולשים ימצאו אותו מהר יותר. האינטרס של כל עסק הוא למשוך את הגולשים לאתר שלו ולהמיר אותם מגולשים ללקוחות, לכן השאיפה היא לקדם את האתר כמה שיותר בגוגל.

מחקר seo הוא השלב הראשון בתהליך קידום האתרים

תהליך הקידום מורכב מפעולות שונות, כמו: אינדוקס האתר, הטמעת תגיות, הכנסת קישורים פנימיים וחיצוניים לאתר, הטמעת מילות מפתח באתר ועוד. הפעולות האלו הן פעולות שמבצעים לאורך זמן על מנת לגרום לגוגל לקרוא את האתר טוב יותר ולהעלות את הדירוג שלו.

לפני ביצוע הפעולות האלו, על המקדם להבין מהן מילות המפתח שעליהן האתר מתבסס. זכרו כי האתר מורכב מתוכן וקודים וגוגל סורק את האתר כל הזמן. מילות המפתח הן המפתח המרכזי בתהליך הקידום ולכן ללא רשימה של מילות מפתח לקידום לא ניתן להתחיל בתהליך.

התחלת תהליך הקידום על ידי רשימת ביטויי המפתח

כפי שציינו, מחקר seo מורכב מחקר מילות מפתח, כלומר רישום של ביטויים ומילים שלבסוף יקבעו את הרשימה הסופית שעליה יתבסס תהליך הקידום.

איך עושים מחקר מילות מפתח
נכון היא אחת השאלות החשובות ביותר שנשאלות בתחום קידום האתרים מאחר וזהו הבסיס להכול. ההבדל בין מחקר מילות מפתח טוב ונכון לחקר מילות מפתח בינוני הוא יכולת ההבנה של המקדם על התנהגות הגולשים.

ככל שהמקדם יבין את התנהגות הגולשים, יבין באמת מה הם רושמים בגוגל על מנת להגיע למה שהם מחפשים ויבין איך הם חושבים – הוא יצליח להכין רשימה מעולה של ביטויים ומילים. כמובן שהמקדם לא ממציא את המילים מהראש שלו ועם כל ההבנה יש גם נתונים מספריים רבים שעל פיהם צריך לקחת את ההחלטה.

מה כולל מחקר seo?

ראשית, על המקדם להכין רשימה כללית של ביטויים מתאימים לאתר, כלומר לשירות שהאתר מציע. לדוגמה, אם מדובר על ספר שיש לו מספרה, ניתן לכתוב (באופן כללי וראשוני, עוד לפני שמבצעים את המחקר):

*ספר מקצועי לגברים
*ספר מקצועי לנשים
* ספר מקצועי בצפון
* מספרה בצפון

ואיך ממשיכים?

לאחר מכן, מתחילים לחקור. משתמשים בתוכנות ובכלים שמיועדים למחקר seo ובודקים את נפח החיפוש של הביטויים, ככל שנפח החיפוש גבוה יותר, כך יותר אנשים חיפשו את הביטוי. התהליך כולל הצלבת נתונים, בדיקת מספרים, הסקת מסקנות ותעדוף.

כמובן שתוכלו להכניס למחקר מילות המפתח גם ביטויים שנמצאים בשימוש אצל המתחרים וגם בדיקה של ביטויים בהשלמה האוטומטית של גוגל. יותר מזה, תוכלו לדבר עם גולשים ולשאול אותם מה הם היו כותבים בגוגל על מנת למצוא את השירות שאתם מספקים.

אז איך מחקר seo משפיע באופן סופי על הגולש?

בסופו של התהליך, אמורה להתקבל רשימה של מילים וביטויים שאותם יש לקדם. הכוונה שאת המילים והביטויים האלו צריך להטמיע באתר במקומות מסוימים. ההטעמה נועדה על מנת לגרום לגוגל להעלות את הדירוג של האתר כאשר הוא סורק אותו. ככל שהאתר מדורג גבוה יותר, כך הוא יהיה במקום גבוה יותר.

חשבו על זה – אתם מקלידים מילת חיפוש ורוצים שהתוצאות שתקבלו מגוגל יהיו הרלוונטיות ביותר, אם הן לא יהיו רלוונטיות אתם תפנו למנוע חיפוש אחר וזה נוגד את המטרה של גוגל. לאחר ההקלדה, גוגל מבצע סריקה והוא כמובן יקדם את האתר שבו מילת החיפוש שהקלדתם מופיעה, אולי לא הכי הרבה פעמים אבל הוא יוודא כי המילה או הביטוי מופיעים באופן איכותי ורלוונטי. זכרו, ככל שתבצעו מחקר מילות מפתח איכותי יותר, כך האתר שלכם ידורג גבוה יותר.

האם יש כלי שניתן דרכו לבצע מחקר מילים?

בהחלט. יש אין ספור כלים ופלטפורמות שתוכלו דרכן לקבל רשימה סופית של מילות מפתח. בכל זאת, מומלץ לעבור על הרשימה עם עין ביקורתית, להשוות נתונים ולבצע בדיקות בשוטף כדי להבטיח רשימה יותר נכונה ויותר איכותית.

כמה מילים או ביטויים ניתן לחקור?

תוכלו לחקור אין סוף ביטויים אך בסופו של דבר חשוב שתהיו נאמנים למספר מצומצם של מילים שיכנסו לרשימת הקידום הסופית. ההחלטה תלויה בכם, בגודל האתר שלכם, בתקציב ובזמן שלכם.