מילות מפתח משחקות תפקיד מרכזי בקידום ממומן ובקידום אורגני במנוע החיפוש של גוגל. יכולות להיות למילות מפתח דוגמאות רבות, דוגמאות למילות מפתח מומלצות וגם דוגמאות למילות מפתח לא מומלצות, או במילים אחרות מילות מפתח שליליות. מיד נציג מה הביטוי אומר, כיצד ניתן לבחור את המילים והביטויים המתאימים ועוד מידע רלוונטי בנושא.

מהן מילות מפתח?

לכל אתר יש את העיסוק שלו, המקצוע שלו ואת הערך המייחד אותו. ניתן להגדיר כל אתר במספר ביטויים, המסייעים לגוגל להבין מתי להציג לגולש את האתר. מילות מפתח דוגמאות יכולות להיות כאשר הגולש רוצה לחפש למשל נעליים – הוא לא ירצה לקבל תוצאה של אתר שהמילה "נעליים" מופיעה בה רק פעם אחת (אולי כחלק מסיפור שנכתב באתר), אלא לצפות בתוצאות של אתרים שהמילה נעליים חוזרת בהן הרבה, אולי אתר שמוכר נעליים, אתר שמציע שירות של תיקון נעליים ועוד.

במילים אחרות, מילות המפתח צריכות להיות מוטמעות באתר, צריכות לחזור על עצמן באופן טהור או דרך וריאציות מדויקות ולהציג כראוי את השירות והערך שהאתר מייצג.

אפשר למצוא על מילות מפתח דוגמאות מגוונות, הן בקידום אורגני והן בממומן

קידום אורגני וקידום ממומן מהווים את שתי הדרכים להתקדם במנוע החיפוש של גוגל. בקידום אורגני, הגולש מזין ביטוי לתוך מנוע החיפוש של גוגל והוא מקבל תוצאות אורגניות, כלומר את התוצאות המדורגות במקומות הראשונים של גוגל לפי אותו הביטוי. בקידום ממומן, הגולש מזין ביטוי לתוך מנוע החיפוש של גוגל והוא מקבל מספר תוצאות ממומנות, כלומר האתר שילם כסף למנוע החיפוש באופן ישיר כדי שהמודעה (ההפניה לאתר) תקפוץ לגולש.

כמעט בכל הביטויים התחרותיים תוכלו למצוא באותה שורת חיפוש, גם קידום ממומן וגם קידום אורגני. ההבדל הוא שבקידום ממומן האתר שילם כסף כדי שהגולש ייראה את המודעה ובקידום אורגני, האתר בנוי ומדורג כך שהוא בהכרח הכי מתאים (מבחינת גוגל) ונותן את הערך הכי קרוב למה שהגולש חיפש.

חשוב לציין כי גם קידום אורגני יכול להעלות כסף כאשר פונים למקדם אתרים מקצועי, אך במקרה זה התשלום הוא לבעל המקצוע ולא לגוגל עצמו. בעל המקצוע מבצע שורה של פעולות ותהליכים שמטרתן לגרום לדירוג של האתר להעלות למעלה.

מהן מילות מפתח שליליות?

למילות מפתח דוגמאות רבות, גוגל הוא מאוד יצירתי והוא מושפע מתנועות הגולשים. אם הוא יודע שבתחום הנעליים גולשים מחפשים מילים מסוימות, לפעמים הוא על דעת עצמו ישייך מילות מסוימות לאתר מסוים או יציג את המודעה הממומנת. חשוב לזכור כי גוגל פועל על קוד ולכן לא כל המילים רלוונטיות. כאן נכנסות מילות המפתח השליליות. כלומר, מילים שבוחרים מראש (או תוך כדי תנועה) שכאשר גולש יקליד במנוע החיפוש בגוגל, אותו האתר לא יופיע.

קמפיין ממומן בגוגל עולה כסף ולכן חשוב מאוד להיות ממוקדים כמה שניתן בבחירת המילים כדי שערך הכסף המשולם יהיה הגבוה ביותר.

הנה כמה מילות מפתח דוגמאות, בייחוד מילות מפתח שליליות:

שם האתר

לעיתים, חברות רבות יודעות שכאשר יקלידו את שם החברה שלהן בגוגל, התוצאה האורגנית הראשונה תהיה האתר של החברה. כאשר לחברה יש מתחרים והחברות המתחרות הכניסו את שם החברה לרשימת מילות המפתח שלהם, כדאי להשאיר את שם החברה כמילת מפתח. בסיטואציה אחרת, לא כדי לחברה לשלם כסף על מילת המפתח הזו מאחר והגולשים יקליקו על המודעה במקום על התוצאה האורגנית וכך האתר ישלם כסף סתם. הגולש בכל מקרה חיפש את החברה ולכן על פי ההיגיון, הוא היה נכנס לאתר שלה בכל מקרה.

תחומים שהאתר לא מתעסק בהם

בכל תחום יש אין ספור תתי תחומים ונושאים. אם יש אתר שמוכר נעליים לגברים, יכול להיות שהוא ירצה להכניס את הביטוי "נעליים לנשים" לרשימת מילות המפתח השליליות. המטרה היא לא לבזבז את ההקלקה של הגולש על ביטוי שאינו תואם את השירות שמציע האתר.

מילות מפתח שליליות לאחר ניתוח הקמפיין

כאשר מבצעים קידום ממומן בגוגל, צריך לבדוק בכל עת את נתוני הקמפיין ואת דוח מילות מפתח ולעשות להם אופטימיזציה. אם לדוגמה יש מילת מפתח שקיבלה המון הופעות והקלקות אך אין המרה בתוך האתר, יכול להיות שהביטוי אינו מתאים ולא שווה לשלם עליו את הכסף עבור ההקלקות. במקרה כזה ניתן להכניס את הביטוי לרשימת מילות המפתח השליליות ולבצע אופטימיזציה פעם נוספת.

איך ניתן לבצע חיפוש מילות מפתח?

יש הרבה כלים שדרכם ניתן לאתר מילות מפתח לקידום אתרים שמהוות את התוצאות הרלוונטיות ביותר לאתר שלכם. זכרו כי גם היגיון בריא יעיל מאוד וביצוע אופטימיזציה מתמדת לדוח מילות מפתח ישפר את הרשימה בכל עת.

האם כדאי לפנות לאיש מקצוע לצורך בחירת מילות המפתח?

מחקר מילות מפתח הוא תהליך חשוב מאוד בכל קידום בגוגל, גם בקידום אורגני וגם בקידום ממומן. שכירת שירותיו של איש מקצוע יכול להפוך את כל התהליך מחובבני למקצועי, לתהליך שבאמת נותן תוצאות ושווה את ההשקעה הכספית. איש המקצוע מבצע בדיקת מילות מפתח גם לאחר בחירתם ומבצע לרשימה הנבחרת אופטימיזציה מתמדת.